Kuduz Titrasyon Testi

Kuduz titrasyon testi, bir hayvanın kuduz virüsüne karşı bağışıklık düzeyini belirlemek için yapılan bir testtir. Bu test, özellikle seyahat eden veya yurtdışına taşınan hayvanlar için gereklidir. Kuduz titrasyon testi, bir hayvanın kuduz aşısı yaptırmasının ardından belirli bir süre içinde kuduz antikor düzeyinin ölçülmesini sağlar. Test sonucunda, hayvanın kuduz virüsüne karşı yeterli bağışıklık düzeyine sahip olup olmadığı belirlenir. Kuduz Titrasyon Testi, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından evcil hayvan sahibi kişilerin yaptırması zorunlu olan düzenlemelerdir.

Kuduz Titrasyon Testi Nasıl Yapılır?

1. Kan Örneği Alma

Kuduz titrasyon testi için öncelikle evcil hayvanınızdan kan örneği alınır.

2. Laboratuvara Gönderme

Kan örneği, alındıktan sonra  Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilir. Burada, kuduz antikor düzeyini ölçmek için titrasyon testi yapılır. Kan örneği, kanı alan veteriner hekiminiz tarafından hazırlanacak olan diğer belgelerle Enstitüye gönderilir.

3. Sonuçların Değerlendirilmesi

Laboratuvar sonuçları, evcil hayvanınızın kuduz antikor düzeyini belirler. Bu antikor düzeyi, hayvanın kuduz virüsüne karşı bağışıklık durumunu gösterir. Sonuç ortalama 3 hafta içerisinde gönderilmektedir.  Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kuduz titrasyon testi sonucunu almanızdan 3 ay sonra yurtdışına seyahat yapabiliyor olmanızdır. Bu yüzden seyahat tarihinizin 4 ila 5 ay öncesinden bu prosedürleri yapmaya başlamanız seyahat tarihiniz yaklaşırken bir problemle karşılaşmamanız için önemlidir.

Kuduz Titrasyon Testi Neden Önemlidir?

Kuduz titrasyon testi, özellikle seyahat eden veya yurtdışına taşınan hayvanlar için önemlidir. Bazı ülkeler, hayvanların kuduz antikor düzeyinin belirli bir seviyenin üzerinde olmasını şart koşarlar. Bu test, evcil hayvan sahiplerinin seyahat öncesi hayvanlarının kuduz bağışıklık durumunu belirlemelerine yardımcı olur ve seyahatlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Kuduz Titrasyon Testi Süreci

Kuduz titrasyon testi süreci, genellikle birkaç hafta veya ay sürebilir. Bu süreç, hayvanın kuduz aşısı yaptırmasının ardından beklenmesi gereken belirli bir süre içerir. Daha sonra, kuduz titre testi için kan örneği alınır ve sonuçlar laboratuvar tarafından değerlendirilir.

Kuduz Titrasyon Testi Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuduz titrasyon testi yaptırmadan önce, evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmeleri gereken birkaç önemli nokta vardır. İşte bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler:

  • Yeterli Zaman Planlaması

Kuduz titrasyon testi için belirli bir zaman aralığı gerekebilir. Bu nedenle, seyahat öncesi veya belirli bir tarih için kuduz titre testi yaptırmayı planlarken, yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Test sonuçlarının değerlendirilmesi ve gereken belgelerin alınması sürecinin zaman alabileceğini unutmayın.

  • Veteriner Kontrolü ve Aşılar

Kuduz titre testi yaptırmadan önce, evcil hayvanınızın veteriner kontrolünden geçirilmesi ve gerekli aşıların yapılması önemlidir. Veterineriniz, seyahat edeceğiniz yere özgü sağlık gereksinimlerini belirleyecek ve gerekli aşıları yapacaktır. Bu, kuduz titre testi için gerekli ön koşullardan biridir.

  • Test Gereksinimlerini Belirleme

Hangi ülkeye veya bölgeye seyahat edeceğinizi belirledikten sonra, o ülkenin veya bölgenin kuduz titrasyon testi gereksinimlerini belirleyin. Bazı ülkeler, belirli bir kuduz antikor düzeyini şart koşarlar ve bu gereksinimlere uygun olarak test yaptırmanız gerekebilir.

Ülkemizde de zorunlu hale gelen mikroçip uygulamasını da kullanmalısınız. Bu sayede yaptıracağınız tüm aşı ve testler kayıt altına alınmış olacak.

Test sonucunuzu aldıktan sonra, seyahatinizden 48 saat önce bulunduğunuz ilin gümrük müdürlüğüne evcil hayvanınızla birlikte giderek, Sağlık Formunu almanız gerekmektedir.

Tarım İlçe-İl Müdürlüğünden Uluslararası Sağlık Sertifikası alarak gerekli olan tüm belgeleri toparlamış olacaksınız.

Kuduz titre testi için gerekli belgeleri ve bilgileri toplamayı unutmayın. Bu belgeler arasında hayvanınızın kimlik bilgileri, aşı kayıtları, test sonuçları ve seyahat edeceğiniz yerin yetkililerinin isteyebileceği diğer belgeler bulunabilir. Belgelerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun ve seyahat öncesinde yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Detaylı bilgi için lütfen Bahçekent bölgesinde bulunan Hepa Veteriner Kliniği ile en kısa sürede iletişime geçiniz.

Kuduz Titrasyon Testi
Kuduz Titrasyon Testi

Hepa Veteriner Kliniği https://g.page/r/CX4IKsBuRXeCEBM/review

Bahçeşehir 2. Kısım, Tual, Şehit Asteğmen Furkan Işık Bulvarı, Bahçekent 22/A A2 Blok İç Kapı No 14, 34488 Başakşehir/İstanbul

Telefon: 0538 924 87 57

Saatler: 

Cumartesi09:00–22:30
Pazar09:00–22:30
Pazartesi09:00–22:30
Salı09:00–22:30
Çarşamba09:00–22:30
Perşembe09:00–22:30
Cuma09:00–22:30

Bahçekent Bölgesinde Veteriner Kliniği – Hepa Veteriner Çalışma Saatleri

Bize Ulaşın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEPA
VETERİNER KLİNİĞİ

© 2024 HEPA ❤️